Czym jest tradycyjna księgowość?
Jest to księgowość prowadzona najczęściej przez osobne biuro rachunkowe – w tedy konsekwencje złych rozliczeń itp. ponosi biuro, a nie przedsiębiorstwo, które zleciło prowadzenie ksiąg rachunkowych. Biuro składa, wypełnia wszystkie potrzebne wnioski, które oszczędzają nam czas, niepotrzebne nerwy i stres.
Księgowość tradycyjna polega na księgowaniu kosztów i przychodów, wypełnianiu ksiąg przychodów i rozchodów oraz sporządzaniu deklaracji podatkowych i przesyłaniu ich do urzędów.
Przedsiębiorca dostarcza dokumenty do biura rachunkowego lub księgowej, które są rozliczane i umieszczane w dokumentacji firmowej. Później właściciel otrzymuje informacje w jakiej wysokości ma do zapłacenia podatek i składki na ubezpieczenie.
Jakie zadania możesz zlecić biuru księgowemu?
- wystawianie i przechowywanie faktur
- wypełnianie księgi przychodów i rozchodów
- prowadzenie ewidencji i rejestrów
- sporządzanie deklaracji podatkowych
- prowadzeniu rozliczeń z pracownikami
- kontakt z urzędami
E-księgowość
Księgowość online (księgowość internetowa) jest coraz bardziej popularną formą prowadzenia rachunkowości ze względu na jej wygodę i szybkość działania oraz unikanie niedogodności związanych z korzystaniem z księgowości tradycyjnej. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą mieć wszystko pod kontrolą, lub często korzystają z programu do wystawiania faktur online.
Księgowość internetowa jest bardzo wygodna, ponieważ dokumentów nie przekazuje się osobiście do biura rachunkowego, lecz przesyła je za pośrednictwem internetu. Do wszystkich dokumentów mamy stały dostęp, dzięki czemu w razie potrzeby możemy je wydrukować.
Księgowość internetowa
Księgowość internetowa jest narzędziem do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Działa za pośrednictwem aplikacji internetowych i możemy w każdej chwili (przynajmniej w teorii) do niej wejść sprawdzić potrzebne dokumenty lub po prostu się rozliczyć.
Działanie takich aplikacji jest dosyć proste. Wystarczy założyć konto i zalogować się. Akceptacja regulaminu serwisu oznacza zawarcie umowy. w formie elektronicznej. Następnie wprowadza się dane, na podstawie których system generuje deklaracje podatkowe lub wystawia faktury – wszystko powinno odbywać się pod nadzorem pracowników biura księgowego.
Co zrobisz za pomocą aplikacji?
- zgenerujesz dokumenty (faktury, rachunki, deklaracje podatkowe, deklaracje ubezpieczeniowe, które będą gotowe do wydruku lub przesłania do Urzędu Skarbowego, czy ZUS-u pocztą elektroniczną)
- stworzysz bazy danych i ewidencje
- obliczysz składek i zobowiązania podatkowe
- poprowadzisz księgi przychodów i rozchodów
- stworzysz system magazynowy, moduły kas lub banków
Oprócz tych funkcji zdobędziesz też inne potrzebne takie jak:
- synchronizacja z kalendarzem
- platformy e-commerce
- bankowość online
- system samodzielnej windykacji
Pamiętajmy, że koszty księgowości on-line są zdecydowanie niższe. Dlaczego? W przypadku księgowości internetowej płacisz abonament jedynie za aplikacje, który nie jest tak wysoki jak w biurach księgowych. Trzeba jednak pamiętać, że często pojawiają się ukryte koszy i limity.
A jakie są zalety tradycyjnej księgowej?
Z drugiej strony nic nie zastąpi odpowiedzialnej i poważnej księgowej. Możesz też mieć dobrą, tradycyjną, a przy tym tanią księgowość w profesjonalnym biurze rachunkowym. Warto więc zastanowić się nad samodzielnym prowadzeniem księgowości swojej firmy nie wstając z fotela.
A może nowoczesna księgowość?
W nowoczesnych biurach księgowych często istnieje jednak możliwość ustalenia z tradycyjną księgową możliwości przesyłania dokumentów za pomocą internetu, np. poczty email – łącząc zalety księgowości tradycyjnej oraz online i posiadając wsparcie profesjonalnego księgowego przez cały czas. Takie usługi oferuje m.in. Biznes Partner w Bydgoszczy.