Większość firm, które decydują się na prowadzenie księgowości jako wewnętrzny organ, decydują się na taki krok ze względu na potrzebę posiadania przy sobie osoby odpowiedzialnej za wszelkie rozliczenia firmy, w miarę prosty i szybki przepływ informacji oraz stały dostęp do dokumentów. Niesie to jednak za sobą wysokie koszty dla przedsiębiorcy oraz ryzyko utraty stabilności jeśli taka osoba zachoruje.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy księgowością zajmuje się profesjonalne biuro księgowe / biuro rachunkowe. Oprócz spraw związanych z samym księgowaniem, prowadzeniem ksiąg rachunkowych czy rozliczeń z urzędami, najczęściej oferowane jest również bieżące doradztwo i możliwość zdjęcia z klienta potrzeby kontaktów z innymi organami.

Dzięki wykwalifikowanym pracownikom informacja może być udzielona sprawniej i skuteczniej niż w przypadku zatrudniania własnej księgowej w firmie. Kolejnym pozytywnym argumentem dla biura rachunkowego jest gwarancja zabezpieczenia interesów firmy. Sytuację taką widać szczególnie w przypadku gdy firma jest sprawdzana poprzez kontrolę przez urzędy (przede wszystkim urząd skarbowy) i zawsze w tym wypadku wygrywa biuro rachunkowe. Duże doświadczenie i biegłość w kwestii przepisów oraz odpowiednie podejście do organów to ogromna zaleta doceniana przez wielu przedsiębiorców i sprawia, że biuro rachunkowe jest świetnym rozwiązaniem niemal dla każdej firmy.